Túl a vörös vonalon: Biden hivatalosan is engedélyezte, hogy amerikai fegyvereket vessenek be Ukrajnában
A döntés lehetővé teszi, hogy az ukrán erők a frontvonal mögötti, támadó erőkre is csapást tudjanak mérni.
A Mars II rakétaindító mellett elképzelhető, hogy a nagy hatékonyságú Patriot védelmi rendszer is fel fog tűnni az ukránok kezében.
Nyitókép: Sean Gallup / Getty images
Ahogy a Mandiner korábban megírta, Joe Biden elnök engedélyezte, hogy az ukrán erők ezentúl amerikai fegyvereket is bevethessenek a Harkiv régióban. Az amerikaiak szándéka szerint, ez a döntés lehetővé teszi, hogy az ukrán erők a frontvonal mögötti, támadó erőkre is csapást tudjanak mérni.
Ahogy az várható volt, Biden elnök ezen döntése alaposan felbolygatta az amúgy pattanásig feszült nemzetközi közvéleményt, és más olyan nyugati országok hozzáállására is hatott, amelyek már így is a háborús pszichózis kihívásaival küzdenek az orosz-ukrán konfliktus kezelése kapcsán. A Tagesschau értesülése szerint ilyen Németország is, ahol meg is szültetett a döntés arról,
hogy Ukrajna ezentúl német fegyvereket is bevethet majd orosz területen.
A németek is kiemelték, hogy a fegyvereiket „orosz területek ellen igen, de csak és kizárólag a Harkiv régió védelmében” lehet majd felhasználni. Ezt azzal indokolják, hogy Ukrajna második legnagyobb városa napi szinten orosz támadás alatt áll.
Egyelőre nem világos, hogy pontosan melyik az a német fegyverrendszer, amit be fognak vetni a fronton. A Mars II rakétaindító mellett elképzelhető, hogy a nagy hatékonyságú Patriot védelmi rendszer is fel fog tűnni az ukránok kezében. Christian Freudig vezérőrnagy, a német Ukrajna Helyzetelemző Központ vezetője nem zárta ki Patriot bevetésének ezt a lehetőséget, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a rendszerek taktikai alkalmazása kizárólag az ukrán hadsereg felelőssége.
A nemzetközi jog keretein belül használhatják őket. Nagyon bízunk abban, hogy az ukránok nemcsak betartják ezt, hanem nagy taktikai ügyességgel és sikerrel is teszik majd
– tette hozzá Christian Freudig.
***
Ezt is ajánljuk a témában
A döntés lehetővé teszi, hogy az ukrán erők a frontvonal mögötti, támadó erőkre is csapást tudjanak mérni.
Kapcsolódó cikkek a Háború Ukrajnában aktában.
A NATO-főtitkár szerint mivel a háború globális konfliktussá vált, az európai szövetségeseknek nagyobb szerepet kell vállalniuk.
„Ez elsősorban a jelenlegi amerikai kormányzat döntéseitől és választásától függ” – mondta az orosz elnök.
Az ukránok dróncsapást indítottak az egyik legnagyobb orosz olajfinomító ellen.